Bydgoskie portale pamięci

WSPOMINAJ BYDGOSZCZ

„Strona jest projektem Stowarzyszenia Bydgoskie Kamienice. Na archiwalnych fotografiach pochodzących z prywatnych zbiorów, będzie przedstawiać historię Bydgoszczy w latach 1900-2000. 
Przeglądając zdjęcia przenosimy się w czasie. Wspominamy miejsca, emocje, zdarzenia, osoby i okoliczności w jakich fotografie zostały wykonane. Wpatrujemy się w kadr szukając szczegółów. Jakie rzeczy leżą na stole, jak ubrani są ludzie,  jaki obraz wisi na ścianie… Wspominamy członków rodziny i przyjaciół, czasem już nieżyjących. Dzięki zdjęciom odtwarzamy kolory kamienic, rodzaje sygnalizacji drogowej, typy samochodów i tramwajów oraz modę uliczną.”

http://wspominajbydgoszcz.blogspot.com/

FORDON – HISTORYCZNA KOPALNIA

„Celem tej strony jest gromadzenie wszelkiego materiału dotyczącego archeologii i historii Fordonu.
Ramy chronologiczne wyznacza starożytność, a kończy rok 1973 – czyli do utraty praw miejskich Fordonu na rzecz Bydgoszczy. Na tej stronie dzielimy się, gromadzimy i odkrywamy : stare pocztówki, fotografie współczesne dotyczące obiektów powstałych przed 1973 rokiem, źródła pisane i materialne, wywiady i wspomnienia osób związanych Fordonem, tajemnice i zagadki o Fordonie, legendy Fordonu, wykaz utraconych dzieł sztuki i materiałów archiwalnych, żywe pomniki historyczne jakie stanowi fordońska flora, bibliografie o Fordonie, e-booki, linki.” 
http://fordon-historyczna-kopalnia.blogspot.com/

 

ARCHIWUM MUZYKI POMORZA I KUJAW

 „Działająca od 1990 roku w Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy Pracownia Kultury Muzycznej Pomorza i Kujaw  jako nadrzędny cel badawczy postawiła sobie opracowanie szeroko rozumianej kultury muzycznej regionu.
Po kilku latach prac zespołu badawczego złożonego z muzyków, muzykologów, teoretyków, historyków, bibliologów, archiwistów i … pasjonatów powstał pokaźny zbiór informacji o muzycznych dziejach i współczesności regionu kujawsko-pomorskiego. „

http://www.archiwummuzyczne.pl

Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków „Bunkier” 

„Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków „Bunkier” zrzesza osoby, które w swojej pasji kierują się szczególnym szacunkiem dla zabytków ruchomych i architektonicznych. Własnym przykładem pragną promować te wartości. Członkowie Stowarzyszenia poświęcają swój zapał, czas i często pieniądze na opiekę nad bydgoskimi pamiątkami przeszłości.”
http://www.bsmz.org

 

FIRTEL BYDGOSKI

„Firtel  Bydgoski” powstał pierwotnie jako inicjatywa mająca na celu ratowanie gwary bydgoskiej. Następnie rozrósł się o wspomnienia, zdjęcia, ciekawostki i szeroko rozumianą historię Bydgoszczy. Znajdziemy tu m.in. bardzo interesujący dział pt. „Utracone”, który uświadomi nam, jak wiele cennych zabytków, budynków i miejsc zniknęło bezpowrotnie z krajobrazu miasta.
http://firtelbydgoski.blogspot.com/ 

NASZA BYDGOSZCZ W CZASACH PRL 

Strona przybliża wygląd Bydgoszczy w latach 1945 – 1989. Zawiera bogatą ikonografię, zdjęcia, pocztówki oraz inne materiały, które pochodzą z zasobów autora i internautów, którzy zachęcani są do współtworzenia archiwum strony.
http://bydgoszcz-prl.blogspot.com/

BYDGOSZCZ – BROMBERG

„Bydgoszcz-Bromberg. O mieście oraz polsko-niemieckich akcentach historii”, tak brzmi pełna nazwa strony. Celem, gromadzonych tu informacji jest przybliżenie ciekawej i trudnej historii polsko-niemieckiej. We wprowadzeniu czytamy : „Bydgoszcz posiada swoje ważne miejsce zarówno w historii Polski, jak i w historii Niemiec (czy dawnej Prus). Polskość miasta w jego dawnych dziejach oraz współcześnie jest niezaprzeczalna. Natomiast przypomnieć trzeba, że Bydgoszcz w czasach wojen krzyżackich była polską twierdzą przygraniczną, po pierwszym  rozbiorze Polski, od roku 1772 była miastem niemieckim (pruskim), od 1920 r. stała się znowu polska, w 1939 r. znalazła się pod okupacją niemiecką, po 1945 r. jest wciąż polska. Oczywisty jest wkład pruski, niemiecki w rozwój miasta, co nie zawsze nam Polakom przyznać. Wkład ten wypada historycznie docenić pomimo tragicznych doświadczeń z przeszłości obu narodów.”
http://www.bydgoszcz-bromberg.pl/ 

 

MOJE MIASTO. bYDGOSZCZ

Kanał Bydgoski to główny temat strony. Znajdziemy tu historię, ciekawostki oraz osobiste refleksje autora na temat funkcjonowania tego „najstarszego czynnego do dnia obecnego kanału wodnego na dzisiejszym  terytorium Polski.”
http://mojemiasto-barkarz.blogspot.com/ 

bydgoszcz na fotografii

„Zdjęcia umieszczone na stronie, to próba ukazania prawdziwego charakteru Bydgoszczy, z prezentacją najciekawszych gmachów, budynków, zakątków, oraz tego wszystkiego co tworzy klimat tego miejsca. Starówka, Stary Rynek i Wenecja Bydgoska, to najstarsza część grodu nad Brdą, Śródmieście – jego atrakcyjna zabudowa, której największy rozkwit nastąpił w trakcie XVIII-XIX-XX w. Na stronie znajdują się także fotografie Bydgoszczy współczesnej, ukazujące ciekawsze realizacje nowoczesnej architektury”
http://pastro.republika.pl/ 

GRODZISKO WYSZOGRÓD

Strona szeroko przybliża historię Wyszogrodu, stan obecny terenów, na których gród się znajdował oraz propozycje ich zagospodarowania i rewitalizacji.
http://www.wyszogrod.bydgoszcz.pl/ 

BYDGOSZCZ INACZEJ

„Serwis ma za zadanie promować miasto wśród jego mieszkańców”. Autor chciałby ponadto „zaoferować portal, który z jednej strony będzie  zrzeszał fotografików, a z drugiej strony zrzeszał osoby zajmujące się historią Miasta.”
http://www.kujavia.pl/

O WENECJI BYDGOSKIEJ I NIE TYLKO

Serwis ten skupia uwagę na artystycznej stronie Bydgoszczy. Oprócz historii miasta, starych i nowych fotografii, znajdziemy tu bydgoskie malarstwo, nutę poezji, jak też propozycję spaceru po Wenecji, którą autor serwisu uważa za magiczną i tajemniczą…
http://www.wenecja.art.pl/

 ARCHIWUM „B”

 Archiwum „B” powstaje w MCK, we współpracy TVP-Bydgoszcz. Jest to cykl programów popularyzujących historię Bydgoszczy. Stworzony przez Adama „Gajosa” Gajewskiego, głównie z myślą o miłośnikach dziejów miasta, ale nie tylko…
http://www.tvp.pl/bydgoszcz/edukacja/archiwum-b

PO BYDGOSKU

„Po bydgosku” zawiera zdjęcia, informacje oraz opisy ciekawych, zdaniem autora miejsc w Bydgoszczy. Znajdziemy tu sporo historii miasta, ale przede wszystkim dużo aktualnych wieści o rozwoju i planach rozwoju „grodu nad Brdą”, szeroko i emocjonalnie komentowanych przez autora blogu i strony.

http://pobydgosku.blogspot.com/

ZNAMY I SZANUJEMY

„Znamy i szanujemy bydgoskie miejsca pamięci narodowej” to serwis internetowy realizowany przez uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. Celem pomysłodawców tego serwisu jest „popularyzowanie wśród mieszkańców w tym szczególnie uczniów bydgoskich szkół wiedzy na temat historii miasta, przypomnienie sylwetek zasłużonych obywateli, patriotów oraz miejsc martyrologii”

http://grant.zse.bydgoszcz.pl/index.html

BYDGOSZCZ NA TAŚMIE

” Bydgoszcz na taśmie”, to swoiste regionalne archiwum filmowe. Twórcy projektu poszukują archiwalnych materiałów, zarejestrowanych na taśmach filmowych, głównie przez filmowców amatorów. Materiał zamieszczone na stronie są opracowane cyfrowo, opisane, opatrzone odpowiednim komentarzem. To ciekawe, wyjątkowe zaproszenie w przeszłość naszego miasta…

http://www.bydgoszcznatasmie.pl/

 

Copyrights © 2011 Biblioteka Główna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Projekt i realizacja: Strony Internetowe OH! Studio