Bydgoskie portale pamięci
TAJEMNICA STAREGO WIESZAKA
„W 1902 r. to znacząca data dla bydgoskiego, polskiego handlu. W tym bowiem roku Mieczysław Siuchniński i Roman Stobiecki założyli polskie przedsiębiorstwo handlowe „Siuchniński & Stobiecki”. Trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie wszystkie trudności na jakie narażony był kupiec polski, który miał czelność założyć w niemieckiej Bydgoszczy przedsiębiorstwo pod Polską firmą– tak pisano w „Gazecie Bydgoskiej” w 1927 r. z okazji 25 – lecia pracy M.Siuchnińskiego i R.Stobieckiego.” Na stronie ”Tajemnica Starego Wieszaka” prześledzimy arcyciekawą historię sklepu, losy rodziny właścicieli oraz kamienicy, w której firma się mieściła, jednej z najpiękniejszych na Starym Rynku naszego miasta.
http://eduwystawy.eu/bydgoszcz/pl
WSPOMINAJ BYDGOSZCZ
„Strona jest projektem Stowarzyszenia Bydgoskie Kamienice. Na archiwalnych fotografiach pochodzących z prywatnych zbiorów, będzie przedstawiać historię Bydgoszczy w latach 1900-2000.
Przeglądając zdjęcia przenosimy się w czasie. Wspominamy miejsca, emocje, zdarzenia, osoby i okoliczności w jakich fotografie zostały wykonane. Wpatrujemy się w kadr szukając szczegółów. Jakie rzeczy leżą na stole, jak ubrani są ludzie, jaki obraz wisi na ścianie… Wspominamy członków rodziny i przyjaciół, czasem już nieżyjących. Dzięki zdjęciom odtwarzamy kolory kamienic, rodzaje sygnalizacji drogowej, typy samochodów i tramwajów oraz modę uliczną.”
http://wspominajbydgoszcz.blogspot.com/
FORDON – HISTORYCZNA KOPALNIA
ARCHIWUM MUZYKI POMORZA I KUJAW
„Działająca od 1990 roku w Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy Pracownia Kultury Muzycznej Pomorza i Kujaw jako nadrzędny cel badawczy postawiła sobie opracowanie szeroko rozumianej kultury muzycznej regionu.
Po kilku latach prac zespołu badawczego złożonego z muzyków, muzykologów, teoretyków, historyków, bibliologów, archiwistów i … pasjonatów powstał pokaźny zbiór informacji o muzycznych dziejach i współczesności regionu kujawsko-pomorskiego. „
http://www.archiwummuzyczne.pl
Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków „Bunkier”
FIRTEL BYDGOSKI
„Firtel Bydgoski” powstał pierwotnie jako inicjatywa mająca na celu ratowanie gwary bydgoskiej. Następnie rozrósł się o wspomnienia, zdjęcia, ciekawostki i szeroko rozumianą historię Bydgoszczy. Znajdziemy tu m.in. bardzo interesujący dział pt. „Utracone”, który uświadomi nam, jak wiele cennych zabytków, budynków i miejsc zniknęło bezpowrotnie z krajobrazu miasta.
http://firtelbydgoski.blogspot.com/
MOJE MIASTO. bYDGOSZCZ
Kanał Bydgoski to główny temat strony. Znajdziemy tu historię, ciekawostki oraz osobiste refleksje autora na temat funkcjonowania tego „najstarszego czynnego do dnia obecnego kanału wodnego na dzisiejszym terytorium Polski.”
http://mojemiasto-barkarz.blogspot.com/
GRODZISKO WYSZOGRÓD
Strona szeroko przybliża historię Wyszogrodu, stan obecny terenów, na których gród się znajdował oraz propozycje ich zagospodarowania i rewitalizacji.
http://www.wyszogrod.bydgoszcz.pl/
PO BYDGOSKU
„Po bydgosku” zawiera zdjęcia, informacje oraz opisy ciekawych, zdaniem autora miejsc w Bydgoszczy. Znajdziemy tu sporo historii miasta, ale przede wszystkim dużo aktualnych wieści o rozwoju i planach rozwoju „grodu nad Brdą”, szeroko i emocjonalnie komentowanych przez autora blogu i strony.
http://pobydgosku.blogspot.com/
BYDGOSZCZ NA TAŚMIE
” Bydgoszcz na taśmie”, to swoiste regionalne archiwum filmowe. Twórcy projektu poszukują archiwalnych materiałów, zarejestrowanych na taśmach filmowych, głównie przez filmowców amatorów. Materiał zamieszczone na stronie są opracowane cyfrowo, opisane, opatrzone odpowiednim komentarzem. To ciekawe, wyjątkowe zaproszenie w przeszłość naszego miasta…
http://www.bydgoszcznatasmie.pl/