Bydgoskie portale pamięci

TAJEMNICA STAREGO WIESZAKA

„W 1902 r. to znacząca data dla bydgoskiego, polskiego handlu. W tym bowiem roku Mieczysław Siuchniński i Roman Stobiecki założyli polskie przedsiębiorstwo handlowe „Siuchniński & Stobiecki”. Trudno nam dzisiaj wyobrazić sobie wszystkie trudności na jakie narażony był kupiec polski, który miał czelność założyć w niemieckiej Bydgoszczy przedsiębiorstwo pod Polską firmą– tak pisano w „Gazecie Bydgoskiej” w 1927 r. z okazji 25 – lecia pracy  M.Siuchnińskiego i R.Stobieckiego.Na stronie ”Tajemnica Starego Wieszaka” prześledzimy  arcyciekawą historię sklepu, losy rodziny właścicieli oraz kamienicy, w której firma się mieściła, jednej z najpiękniejszych na Starym Rynku naszego miasta.

http://eduwystawy.eu/bydgoszcz/pl

WSPOMINAJ BYDGOSZCZ

„Strona jest projektem Stowarzyszenia Bydgoskie Kamienice. Na archiwalnych fotografiach pochodzących z prywatnych zbiorów, będzie przedstawiać historię Bydgoszczy w latach 1900-2000. 
Przeglądając zdjęcia przenosimy się w czasie. Wspominamy miejsca, emocje, zdarzenia, osoby i okoliczności w jakich fotografie zostały wykonane. Wpatrujemy się w kadr szukając szczegółów. Jakie rzeczy leżą na stole, jak ubrani są ludzie,  jaki obraz wisi na ścianie… Wspominamy członków rodziny i przyjaciół, czasem już nieżyjących. Dzięki zdjęciom odtwarzamy kolory kamienic, rodzaje sygnalizacji drogowej, typy samochodów i tramwajów oraz modę uliczną.”

http://wspominajbydgoszcz.blogspot.com/

FORDON – HISTORYCZNA KOPALNIA

„Celem tej strony jest gromadzenie wszelkiego materiału dotyczącego archeologii i historii Fordonu.
Ramy chronologiczne wyznacza starożytność, a kończy rok 1973 – czyli do utraty praw miejskich Fordonu na rzecz Bydgoszczy. Na tej stronie dzielimy się, gromadzimy i odkrywamy : stare pocztówki, fotografie współczesne dotyczące obiektów powstałych przed 1973 rokiem, źródła pisane i materialne, wywiady i wspomnienia osób związanych Fordonem, tajemnice i zagadki o Fordonie, legendy Fordonu, wykaz utraconych dzieł sztuki i materiałów archiwalnych, żywe pomniki historyczne jakie stanowi fordońska flora, bibliografie o Fordonie, e-booki, linki.” 
http://fordon-historyczna-kopalnia.blogspot.com/

 

ARCHIWUM MUZYKI POMORZA I KUJAW

 „Działająca od 1990 roku w Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy Pracownia Kultury Muzycznej Pomorza i Kujaw  jako nadrzędny cel badawczy postawiła sobie opracowanie szeroko rozumianej kultury muzycznej regionu.
Po kilku latach prac zespołu badawczego złożonego z muzyków, muzykologów, teoretyków, historyków, bibliologów, archiwistów i … pasjonatów powstał pokaźny zbiór informacji o muzycznych dziejach i współczesności regionu kujawsko-pomorskiego. „

http://www.archiwummuzyczne.pl

Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków „Bunkier” 

„Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków „Bunkier” zrzesza osoby, które w swojej pasji kierują się szczególnym szacunkiem dla zabytków ruchomych i architektonicznych. Własnym przykładem pragną promować te wartości. Członkowie Stowarzyszenia poświęcają swój zapał, czas i często pieniądze na opiekę nad bydgoskimi pamiątkami przeszłości.”
http://www.bsmz.org

 

FIRTEL BYDGOSKI

„Firtel  Bydgoski” powstał pierwotnie jako inicjatywa mająca na celu ratowanie gwary bydgoskiej. Następnie rozrósł się o wspomnienia, zdjęcia, ciekawostki i szeroko rozumianą historię Bydgoszczy. Znajdziemy tu m.in. bardzo interesujący dział pt. „Utracone”, który uświadomi nam, jak wiele cennych zabytków, budynków i miejsc zniknęło bezpowrotnie z krajobrazu miasta.
http://firtelbydgoski.blogspot.com/ 

MOJE MIASTO. bYDGOSZCZ

Kanał Bydgoski to główny temat strony. Znajdziemy tu historię, ciekawostki oraz osobiste refleksje autora na temat funkcjonowania tego „najstarszego czynnego do dnia obecnego kanału wodnego na dzisiejszym  terytorium Polski.”
http://mojemiasto-barkarz.blogspot.com/ 

GRODZISKO WYSZOGRÓD

Strona szeroko przybliża historię Wyszogrodu, stan obecny terenów, na których gród się znajdował oraz propozycje ich zagospodarowania i rewitalizacji.
http://www.wyszogrod.bydgoszcz.pl/ 

PO BYDGOSKU

„Po bydgosku” zawiera zdjęcia, informacje oraz opisy ciekawych, zdaniem autora miejsc w Bydgoszczy. Znajdziemy tu sporo historii miasta, ale przede wszystkim dużo aktualnych wieści o rozwoju i planach rozwoju „grodu nad Brdą”, szeroko i emocjonalnie komentowanych przez autora blogu i strony.

http://pobydgosku.blogspot.com/

BYDGOSZCZ NA TAŚMIE

” Bydgoszcz na taśmie”, to swoiste regionalne archiwum filmowe. Twórcy projektu poszukują archiwalnych materiałów, zarejestrowanych na taśmach filmowych, głównie przez filmowców amatorów. Materiał zamieszczone na stronie są opracowane cyfrowo, opisane, opatrzone odpowiednim komentarzem. To ciekawe, wyjątkowe zaproszenie w przeszłość naszego miasta…

http://www.bydgoszcznatasmie.pl/

 

Copyrights © 2011 Biblioteka Główna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
Projekt i realizacja: Strony Internetowe OH! Studio